TV-Opas

Ohjelma

Lontoon olympialaisten 2012 ohjelma

Tällä sivulla olympialaisten kisaohjelma. Muutokset mahdollisia.

Keskiviikko 25.7.

Jalkapallo, naisten alkusarjaa

Torstai 26.7.

Jalkapallo, miesten alkusarjaa

Perjantai 27.7.

Jousiammunta, naisten ja miesten alkuerät
Avajaiset

Lauantai 28.7.

Ammunta, naisten 10m ilmakivääri ja miesten 10m ilmapistooli
Beach volley, miesten ja naisten karsinnat
Jalkapallo, naisten alkusarjaa
Jousiammunta, miesten joukkuekilpailu
Judo, miesten 60 kg ja naisten 48 kg
Koripallo, naisten alkusarjaa
Käsipallo, naisten alkusarjaa
Lentopallo, naisten alkusarjaa
Miekkailu, naisten floretti
Nyrkkeily, miesten 56 kg ja 75 kg 1. kierros
Painonnosto, naisten 48 kg
Pyöräily, miesten maantiepyöräily
Pöytätennis, naisten ja miesten karsinnat ja 2 ensimmäistä kierrosta
Ratsastus, kenttäratsastuksen yksilö- ja joukkuekilpailu, 1. päivä
Soutu, naisten ja miesten alkueriä
Sulkapallo, miesten ja naisten kaksin- ja nelinpelin alkusarjaa
Telinevoimistelu, miesten karsinnat
Tennis, miesten ja naisten 1. kierrosta
Uinti, miesten ja naisten 400m sekauinti, 400m vapaauinti, naisten 4x100m vapaauintiviesti

Sunnuntai 29.7.

Ammunta, naisten 10m ilmapistooli ja skeet
Beach volley, miesten ja naisten karsinnat
Jalkapallo, miesten alkusarjaa
Jousiammunta, naisten joukkuekilpailu
Judo, miesten 66 kg ja naisten 52 kg
Koripallo, miesten alkusarjaa
Koskimelonta, miesten kanootti ja kajakki, alkuerät
Käsipallo, miesten alkusarjaa
Lentopallo, miesten alkusarjaa
Maahockey, naisten alkusarjaa
Miekkailu, miesten säilä
Nyrkkeily, miesten 60 kg ja 69 kg 1. kierros
Painonnosto, miesten 56 kg ja naisten 53 kg
Purjehdus, miesten finnjolla, Star ja naisten Elliott 6m, ensimmäiset kilpailut
Pöytätennis, naisten ja miesten 2. kierros
Ratsastus, kenttäratsastuksen yksilö- ja joukkuekilpailu, 2. päivä
Sulkapallo, miesten ja naisten kaksin- ja nelinpelin ja sekanelinpelin alkusarjaa
Soutu, naisten ja miesten alkueriä
Telinevoimistelu, naisten karsinnat
Tennis, miesten ja naisten kaksin- ja nelinpelin 1. kierros
Uimahypyt, naisten 3m ponnahduslaudan parikilpailu
Uinti, miesten ja naisten 100m selkä- ja vapaauinti, 400m vapaauinti, miesten 4x100m vapaauintiviesti
Vesipallo, miesten alkusarjaa

Maanantai 30.7.

Ammunta, miesten 10m ilmakivääri ja skeet
Beach volley, miesten ja naisten karsinnat
Jousiammunta, miesten ja naisten 2 ensimmäistä kierrosta
Judo, miesten 73 kg ja naisten 57 kg
Koripallo, naisten alkusarjaa
Koskimelonta, miesten parikanootti ja naisten kajakki, alkuerät
Käsipallo, naisten alkusarjaa
Lentopallo, naisten alkusarjaa
Maahockey, miesten alkusarjaa
Miekkailu, naisten kalpa
Nyrkkeily, miesten 52 kg ja 81 kg 1. kierros
Painonnosto, miesten 62 kg ja naisten 58 kg
Purjehdus, miesten finnjolla, Laser, Star, 49er ja naisten Elliott 6m, Laser Radial, ensimmäiset kilpailut
Pöytätennis, naisten ja miesten 3. ja 4. kierrosta
Ratsastus, kenttäratsastuksen yksilö- ja joukkuekilpailu, maastoratsastusosuus
Soutu, naisten ja miesten alkueriä
Sulkapallo, miesten ja naisten kaksin- ja nelinpelin ja sekanelinpelin alkusarjaa
Telinevoimistelu, miesten joukkuekilpailu
Tennis, miesten ja naisten kaksin- ja nelinpelin 2. kierros
Uimahypyt, miesten 10m parikilpailu
Uinti, miesten ja naisten alkueriä, välieriä ja finaaleja
Vesipallo, naisten alkusarjaa

Tiistai 31.7.

Ammunta, miesten skeet
Beach volley, miesten ja naisten karsinnat
Jalkapallo, naisten alkusarjaa
Jousiammunta, miesten ja naisten jatkokierrokset
Judo, miesten 81 kg ja naisten 63 kg
Koripallo, miesten alkusarjaa
Koskimelonta, miesten kanootti
Käsipallo, miesten alkusarjaa
Lentopallo, miesten alkusarjaa
Maahockey, naisten alkusarjaa
Miekkailu, miesten floretti
Nyrkkeily, miesten 49 kg ja 64 kg jatkokierrokset
Painonnosto, miesten 69 kg ja naisten 63 kg
Purjehdus, miesten finnjolla, Laser, Star, 49er ja purjelauta, naisten Elliott 6m, Laser Radial ja purjelauta
Pöytätennis, naisten ja miesten puolivälierät ja välierät
Ratsastus, kenttäratsastuksen yksilö- ja joukkuekilpailu, finaalit
Soutu, naisten ja miesten puolivälierät ja välierät
Sulkapallo, miesten ja naisten kaksin- ja nelinpelin ja sekanelinpelin alkusarjaa
Telinevoimistelu, naisten joukkuekilpailu
Tennis, miesten ja naisten kaksinpelin 2. kierros ja nelinpelin puolivälierät
Uimahypyt, naisten 10m parikilpailu
Uinti, miesten ja naisten alkueriä, välieriä ja finaaleja
Vesipallo, miesten alkusarjaa

Keskiviikko 1.8.

Ammunta, naisten 25m urheilupistooli
Beach volley, miesten ja naisten karsinnat
Jalkapallo, miesten alkusarjaa
Jousiammunta, miesten ja naisten jatkokierrokset
Judo, miesten 90 kg ja naisten 70 kg
Koripallo, naisten alkusarjaa
Koskimelonta, miesten kajakki
Käsipallo, naisten alkusarjaa
Lentopallo, naisten alkusarjaa
Maahockey, miesten alkusarjaa
Miekkailu, miesten kalpa, naisten säilä
Nyrkkeily, miesten 56, 91 ja yli 91 kg jatkokierrokset
Painonnosto, miesten 77 kg ja naisten 69 kg
Purjehdus, miesten Laser, 49er ja purjelauta, naisten Elliott 6m, Laser Radial ja purjelauta
Pyöräily, naisten ja miesten maantiepyöräilyn aika-ajot
Pöytätennis, kaksinpelin miesten puolivälierät ja naisten mitalipelit
Soutu, naisten ja miesten välierät ja finaalit
Sulkapallo, miesten ja naisten kaksinpelin neljännesvälierät, naisten nelin- ja sekanelinpelin puolivälierät
Telinevoimistelu, miesten neliottelu
Tennis, miesten ja naisten kaksinpelin 2. ja 3. kierros, nelinpelin puolivälierät ja sekanelinpelin 1. kierros
Uimahypyt, miesten 3m ponnahduslaudan parikilpailu
Uinti, miesten ja naisten alkueriä, välieriä ja finaaleja
Vesipallo, naisten alkusarjaa

Torstai 2.8.

Ammunta, miesten kaksoistrap ja 25m olympiapistooli
Beach volley, miesten ja naisten karsinnat
Jousiammunta, naisten jatkokierrokset ja finaalit
Judo, miesten 100 kg ja naisten 78 kg
Koripallo, miesten alkusarjaa
Koskimelonta, miesten parikanootti ja naisten kajakki, finaalit
Käsipallo, miesten alkusarjaa
Lentopallo, miesten alkusarjaa
Maahockey, naisten alkusarjaa
Miekkailu, naisten floretti, joukkuekilpailu
Nyrkkeily, miesten 60 ja 75 kg jatkokierrokset
Purjehdus, miesten Finnjolla, 470, Star, 49er ja purjelauta, naisten Elliott 6m ja purjelauta
Pyöräily, naisten ja miesten ratapyöräilyn sprintti ja joukkuetakaa-ajon karsinnat
Pöytätennis, miesten kaksinpelin mitalipelit
Ratsastus, kouluratsastuksen joukkuekilpailu, 1. päivä
Soutu, naisten ja miesten välierät ja finaalit
Sulkapallo, miesten ja naisten kaksinpelin puolivälierät, naisten nelin- ja sekanelinpelin välierät
Telinevoimistelu, naisten neliottelu
Tennis, miesten ja naisten kaksinpelin puolivälierät, nelinpelin välierät ja sekanelinpelin puolivälierät
Uinti, miesten ja naisten alkueriä, välieriä ja finaaleja
Vesipallo, miesten alkusarjaa

Perjantai 3.8.

Ammunta, miesten 50m pienoiskiväärin makuukilpailu ja 25m olympiapistooli
Beach volley, miesten ja naisten neljännesvälierät
Jalkapallo, naisten alkusarjaa
Jousiammunta, miesten jatkokierrokset ja finaalit
Judo, miesten yli 100 kg ja naisten yli 78 kg
Koripallo, naisten alkusarjaa
Käsipallo, naisten alkusarjaa
Lentopallo, naisten alkusarjaa
Maahockey, miesten alkusarjaa
Miekkailu, miesten säilä, joukkuekilpailu
Nyrkkeily, miesten 52 ja 69 kg jatkokierrokset
Painonnosto, miesten 85 kg ja naisten 75 kg
Purjehdus, miesten Finnjolla, Laser, 470, Star, 49er, naisten 470 ja Laser Radial
Pyöräily, naisten keirin, miesten joukkuetakaa-ajon ratkaisut ja naisten joukkuetakaa-ajon karsinnat
Pöytätennis, miesten ja naisten joukkuekilpailun 1. kierros
Ratsastus, kouluratsastuksen joukkuekilpailu, 2. päivä
Soutu, naisten ja miesten finaalit
Sulkapallo, miesten ja naisten kaksinpelin välierät, sekanelinpelin välierät
Tennis, miesten ja naisten kaksinpelin puolivälierät, nelinpelin välierät ja sekanelinpelin puolivälierät
Uimahypyt, naisten 3m ponnahduslaudan alkukierroksetUinti, miesten ja naisten alkueriä, välieriä ja finaaleja
Vesipallo, naisten alkusarjaa
Voimistelu, miesten trampoliini
Yleisurheilu, miesten kuulantyöntö, naisten seitsenottelu + karsintoja ja alkueriä

Lauantai 4.8.

Ammunta, naisten 50m pienoiskiväärin moniasentokilpailu ja trap
Beach volley, miesten ja naisten neljännesvälierät
Jalkapallo, miesten puolivälierät
Koripallo, miesten alkusarjaa
Käsipallo, miesten alkusarjaa
Lentopallo, miesten alkusarjaa
Maahockey, naisten alkusarjaa
Miekkailu, naisten kalpa, joukkuekilpailu
Nyrkkeily, miesten 49, 64 ja 81 kg jatkokierrokset
Painonnosto, miesten 94 kg
Purjehdus, miesten Laser, 470 ja purjelauta, naisten 470, Elliott 6m, purjelauta ja Laser Radial
Pyöräily, miesten ratapyöräilyn sprintti ja omnium, naisten joukkuetakaa-ajo
Pöytätennis, miesten ja naisten joukkuekilpailun 1. kierrosta ja puolivälierät
Ratsastus, esteratsastuksen yksilö- ja joukkuekilpailun karsinta
Soutu, naisten ja miesten finaalit
Sulkapallo, miesten nelinpelin välierät, naisten nelin- ja kaksinpelin mitaliottelut
Tennis, miesten nelinpelin, naisten kaksinpelin ja sekanelinpelin mitaliottelut
Uimahypyt, naisten 3m ponnahduslaudan välierät
Uinti, naisten 50m vapaa ja 4x100m sekauintiviesti, miesten 1500m vapaa ja 4x100m sekauintiviesti
Voimistelu, naisten trampoliini
Yleisurheilu, naisten seitsenottelu, kiekonheitto, 100m, miesten pituushyppy, 10 000m + karsintoja ja alkueriä

Sunnuntai 5.8.

Ammunta, miesten 50m pistooli ja trap
Beach volley, naisten puolivälierät
Koripallo, naisten alkusarjaa
Käsipallo, naisten alkusarjaa
Lentopallo, naisten alkusarjaa
Maahockey, miesten alkusarjaa
Miekkailu, miesten floretti, joukkuekilpailu
Nyrkkeily, naisten 51, 60 ja 75 kg jatkokierrokset, miesten 56 ja 91 kg puolivälierät
Paini, miesten 55 kg ja 74 kg kreikkalais-roomalainen
Painonnosto, naisten yli 75 kg
Purjehdus, miesten 49er, Star, Finnjolla ja purjelauta, naisten 470 ja purjelauta
Pyöräily, miesten ratapyöräilyn omnium ja sprintti, naisten sprintti
Pöytätennis, miesten joukkuekilpailun puolivälierät ja naisten välierät
Ratsastus, esteratsastuksen joukkuekilpailun 1. kierros
Sulkapallo, miesten kaksin- ja nelinpelin mitaliottelut
Taitouinti, naisten parikilpailun tekninen
Telinevoimistelu, miesten permanto ja hevonen, naisten hypyt
Tennis, miesten kaksinpelin, naisten nelinpelin ja sekanelinpelin mitaliottelut
Uimahypyt, naisten 3m ponnahduslaudan finaalit
Vesipallo, naisten alkusarjaa
Yleisurheilu, naisten maraton, kolmiloikka ja 400m, miesten 100m, moukari ja 3000m esteet + karsintoja ja alkueriä

Maanantai 6.8.

Ammunta, miesten 50m pienoiskiväärin moniasentokilpailu ja trap
Beach volley, miesten puolivälierät
Jalkapallo, naisten välierät
Koripallo, miesten alkusarjaa
Käsipallo, miesten alkusarjaa
Lentopallo, miesten alkusarjaa
Maahockey, naisten alkusarjaa
Melonta, miesten 1000m kajakki, 1000m kanootti ja 1000m kajakkikaksikko, naisten 500m kajakkinelikko
Nyrkkeily, naisten 51, 60 ja 75 kg puolivälierät, miesten 60, 75 ja yli 91 kg puolivälierät
Paini, miesten 60, 84 ja 120 kg kreikkalais-roomalainen
Painonnosto, miesten 105 kg
Purjehdus, miesten 49er, Laser ja 470, naisten Laser Radial
Pyöräily, miesten ratapyöräilyn sprintti, naisten sprintti ja omnium
Pöytätennis, miesten ja naisten välierät
Ratsastus, esteratsastuksen joukkuekilpailun 2. kierros
Taitouinti, naisten parikilpailun vapaa
Telinevoimistelu, miesten renkaat ja hypyt, naisten eritasonojapuut
Uimahypyt, miesten 3m ponnahduslaudan alkukierrokset
Vesipallo, miesten alkusarjaa
Yleisurheilu, naisten kuula, seiväs ja 3000m esteet, miesten 400m aidat ja 400m + karsintoja ja alkueriä

Tiistai 7.8.

Beach volley, miesten ja naisten välierät
Jalkapallo, miesten välierät
Koripallo, naisten puolivälierät
Käsipallo, naisten puolivälierät
Lentopallo, naisten puolivälierät
Maahockey, miesten alkusarjaa
Melonta, miesten 1000m kajakkinelikko, 1000m kanoottikaksikko, naisten 500m kajakkiyksiköt ja -kaksikot
Nyrkkeily, miesten 52 kg ja 69 kg puolivälierät
Paini, miesten 66 kg ja 96 kg kreikkalais-roomalainen
Painonnosto, miesten yli 105 kg
Purjehdus, miesten 470 ja purjelauta, naisten 470, Elliott 6m ja purjelauta
Pyöräily, miesten ratapyöräilyn keirin, naisten sprintti ja omnium
Pöytätennis, naisten joukkuekilpailun mitaliottelut
Ratsastus, kouluratsastuksen joukkuekilpailun finaali
Taitouinti, naisten parikilpailun finaali
Telinevoimistelu, miesten nojapuut ja rekki, naisten puomi ja permanto
Triathlon, miesten kilpailu
Vesipallo, naisten välierät ja sijoitusottelut 5-8
Yleisurheilu, miesten pituus ja moukari, naisten 100m aidat + karsintoja ja alkueriä

Keskiviikko 8.8.

Beach volley, naisten mitaliottelut
Koripallo, miesten puolivälierät
Käsipallo, miesten puolivälierät
Lentopallo, miesten puolivälierät
Maahockey, naisten välierät ja sijoitusottelut
Melonta, miesten 1000m kajakkiyksikkö, 1000m kanoottiyksikkö ja 1000m kajakkikaksikko, naisten 500m kajakkinelikot
Nyrkkeily, naisten 51, 60 ja 75 kg välierät, miesten 49, 64 ja 81 kg puolivälierät
Paini, naisten 48 kg ja 63 kg vapaapaini
Purjehdus, miesten 49er, naisten 470 ja Elliott 6m
Pyöräily, miesten ja naisten BMX:n sijoitusajot
Pöytätennis, miesten joukkuekilpailun mitaliottelut
Ratsastus, esteratsastuksen henkilökohtainen kilpailu
Taekwondo, naisten 49 kg, miesten 58 kg
Vesipallo, miesten puolivälierät
Yleisurheilu, miesten keihään karsinta ja 110m aidat, naisten pituus ja 400m aidat + muita karsintoja ja alkueriä

Torstai 9.8.

Beach volley, miesten mitaliottelut
Esteratsastus, henkilökohtainen kilpailu
Jalkapallo, naisten mitaliottelut
Koripallo, naisten välierät
Käsipallo, naisten välierät
Lentopallo, naisten välierät
Maahockey, miesten välierät ja sijoitusottelut
Melonta, miesten 1000m kanoottikaksikko, 1000m kajakkinelikko, naisten 500m kajakkiyksikkö ja -kaksikko
Nyrkkeily, naisten 51, 60 ja 75 kg finaalit
Paini, naisten 55 kg ja 72 kg vapaapaini
Purjehdus, miesten 470, naisten Elliott 6m
Pyöräily, miesten BMX:n puolivälierät
Ratsastus, kouluratsastuksen yksilökilpailun vapaaohjelma
Rytminen kilpavoimistelu, henkilökohtainen ja ryhmäkilpailu
Taekwondo, naisten 57 kg, miesten 68 kg
Taitouinti, joukkuekilpailun tekninen ohjelma
Uimahypyt, naisten 10m
Uinti, naisten 10km avomerikilpailu
Vesipallo, naisten välierät
Yleisurheilu, miesten kolmiloikka, 200m ja 800m, naisten keihäs + karsintoja ja alkueriä

Perjantai 10.8.

Jalkapallo, miesten pronssiottelu
Koripallo, miesten välierät
Käsipallo, miesten välierät
Lentopallo, miesten välierät
Maahockey, naisten mitaliottelut ja sijoitusottelut
Melonta, miesten 200m kajakkiyksikkö, 200m kanoottiyksikkö, naisten 200m kajakkiyksikkö ja -kaksikko
Nyrkkeily, miesten sarjojen välierät
Paini, miesten 55 kg ja 74 kg vapaapaini
Purjehdus, naisten Elliott 6m ja 470
Pyöräily, miesten ja naisten BMX:n välierät ja finaalit
Rytminen kilpavoimistelu, henkilökohtainen ja ryhmäkilpailu
Taekwondo, naisten 67 kg, miesten 80 kg
Taitouinti, joukkuekilpailun vapaaohjelma
Uimahypyt, miesten 10m
Uinti, miesten 10km avomerikilpailu
Vesipallo, miesten välierät ja sijoitusottelut 5-8
Yleisurheilu, miesten seiväs ja 4x400m, naisten moukari, 1500m ja 4x100m + alkueriä

Lauantai 11.8.

Jalkapallo, miesten loppuottelu
Koripallo, naisten mitaliottelut
Käsipallo, naisten mitaliottelut
Lentopallo, naisten mitaliottelut
Maahockey, miesten mitaliottelut ja sijoitusottelut
Melonta, miesten 200m kajakkiyksikkö, 200m kanoottiyksikkö, naisten 200m kajakkiyksikkö ja -kaksikko
Nykyaikainen viisiottelu, miesten miekkailu, uinti, ratsastus ja yhdistetty
Nyrkkeily, miesten 49, 56, 64, 75 ja 91 kg finaalit
Paini, miesten 60, 84 ja 120 kg vapaapaini
Purjehdus, naisten Elliott 6m
Pyöräily, naisten maastopyöräily
Rytminen kilpavoimistelu, henkilökohtainen kilpailu
Taekwondo, naisten yli 67 kg, miesten yli 80 kg
Uimahypyt, miesten 10m
Yleisurheilu, miesten 50km kävely, keihäs, 4x100m ja 5000m, naisten 20 km kävely, korkeus, 800m ja 4x400m

Sunnuntai 12.8.

Koripallo, miesten mitaliottelut
Käsipallo, miesten mitaliottelut
Lentopallo, miesten mitaliottelut
Nykyaikainen viisiottelu, naisten miekkailu, uinti, ratsastus ja yhdistetty
Nyrkkeily, miesten 52, 60, 69, 81 ja yli 91 kg finaalit
Paini, miesten 66 kg ja 96 kg vapaapaini
Pyöräily, miesten maastopyöräily
Rytminen kilpavoimistelu, joukkuekilpailu
Vesipallo, miesten mitaliottelut ja sijoitusottelut
Yleisurheilu, miesten maraton

Palautelomake

ruusuja
risuja
kysymys
ehdotus

*

Kiitos palautteestasi!

Valitettavasti emme ehdi vastata jokaiseen viestiin henkilökohtaisesti.

Palautteen jättäminen ei onnistunut

Yritä hetken päästä uudelleen.