TV-Opas
  • Live

    WTA TEB BNP Paribas Championship Istanbul

    Ti 21.10. 14:30 - 16:00(u)
  • Live

    WTA TEB BNP Paribas Championship Istanbul

    Ti 21.10. 16:00 - 17:30(u)
  • Live

    UEFA Champions League: TsSKA Moskova - Manchester City

    Ti 21.10. 18:45 - 21:00
  • Live

    MTV Sport: Jalkapallostudio

    Ti 21.10. 21:25 - 21:40
  • Live

    UEFA Champions League: Porto - Athletic Bilbao

    Ti 21.10. 21:30 - 23:45

Timanttiliigan Dohan kilpailun tulokset

Yhteensä 14 osakilpailua käsittävä yleisurheilun Timanttiliiga pyörähti käyntiin perjantaina.

Yhdeksässä kaikkiaan 17 lajista tehtiin kauden kärkiaika.

Yleisurheilun Timanttiliigan kauden avauskilpailu:

Miehet

200 m:
1) Walter Dix, USA 20,06, 2) Femi Ogunode, Qatar 20,30, 3) Jaysuma Saidy Ndure, Norja 20,55.

800 m:
1) Asbel Kiprop Kenia 1.44,74, 2) Michael Rimmer Britannia 1.45,12, 3) Alfred Kirwa Yego Kenia 1.45,17.

1500 m:
1) Nixon Kiplimo Chepseba, Kenia 3.31,84 (kk), 2) Silas Kiplagat Kenia 3.32,15, 3) Mekonnen Gebremedhin Etiopia 3.32,28.

3000 m:
1) Yenew Alamirew Etiopia 7.27,26 (kk), 2) Edwin Cheruiyot Sol Kenia 7.27,55, 3) Eliud Kipchoge Kenia 7.27,66.

400 m:n aj:
1) L.J. Van Zyl Etelä-Afrikka 48,11, 2) Cornel Fredericks Etelä-Afrikka 48,43, 3) Bershawn Jackson USA 48,44.

Korkeus:
1) Kyriakos Ioannou Kypros 233, 2) Jesse Williams USA 231, 3) Moatazessa Barsham Ahmed Qatar 231.

Seiväs:
1) Molte Mohr Saksa 581, 2) Maksim Mazurik Ukraina 570, 3) Lazaro Borges Kuuba 560.

Kolmiloikka:
1) Teddy Tamgho Ranska 17,49 (kk), 2) Leevan Sands Bahamas 17,09, 3) Alexis Copello Kuuba 17,05.

Kuula:
1) Dylan Armstrong Kanada 21,38, 2) Reese Hoffa USA 21,27, 3) Ryan Whiting USA 21,23.

Kiekko:
1) Gerd Kanter Viro 67,49 (kk), 2) Virgilijus Alekna Liettua 65,92, 3) Frank Casanas Espanja 64,22.

Keihäs:
1) Petr Frydrych Tshekki 85,32, 2) Robert Oosthuizen E-Afrikka 84,38, 3) Tero Pitkämäki 83,91 (kkk), 4) Sergei Makarov Venäjä 83,78, 5) Andreas Thorkildsen Norja 83,63, 6) Vitezslav Vesely Tshekki 83,59, 7) Vadims Vasilevskis Latvia 82,65, 8) Matthias De Zordo Saksa 82,45.

Naiset

200 m:
1) Lashauntea Moore USA 22,83, 2) Charonda Williams USA 22,95, 3) Patricia Hall Jamaika 23,16.

400 m:
1) Allyson Felix USA 50,33 (kk), 2) Amantle Montsho Botswana 50,41, 3) Patricia Hall Jamaika 51,74

1500 m:
1) Anna Mistshenko Ukraina 4.03,00 (kk), 2) Irene Jelagat Kenia 4.04,89, 3) Siham Hilali Marokko 4.05,18.

100 m:n aj:
1) Kellie Wells USA 12,58 (kk), 2) Danielle Carruthers USA 12,64, 3) Lolo Jones USA 12,67

3000 m:n ej:
1) Milcah Chemos Cheiywa Kenia 9.16,44 (kk), 2) Mercy Wanjiku Njoroge Kenia 9.16,94, 3) Lydia Jebet Rotich Kenia 9.19,20.

Pituus:
1) Funmi Jimoh USA 6,88 (kk), 2) Maurren Maggi Brasilia 6,87, 3) Anna Nazarova Venäjä 6,77.

(MTV3)

Osallistu keskusteluun