He ylenivät puolustushallinnossa - uusia everstejä neljä, kenraaleja ei ylene

Presidentti Sauli Niinistö ylentää tänään Puolustusvoimien lippujuhlan päivänä puolustushallinnosta neljä everstiksi, yhden insinöörieverstiksi ja kaksi kommodoriksi.

Everstiksi nousevat pääesikunnasta everstiluutnantit Matti Lampinen ja Markus Päiviö. Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskuksesta everstiluutnantista everstiksi on ylennetty Timo Soikkeli ja Maavoimien esikunnasta Arto Ikonen.

Insinöörieverstiksi on ylennetty insinöörieverstiluutnantti Jouni Muranen Puolustusvoimien järjestelmäkeskuksesta. Järjestelmäkeskuksesta komentajasta kommodoriksi on ylennetty Aarne Heinonen.

Kommodoriksi nousee myös komentaja Veli-Petteri Valkamo Merivoimien esikunnasta.

Kenraalikunnassa ei tällä kertaa tehty ylennyksiä.

Everstiksi:
everstiluutnantti Matti Esko Juhani Lampinen (Pääesikunta)
everstiluutnantti Markus Risto Juhani Päiviö (Pääesikunta)
everstiluutnantti Timo Mikko Ilmari Soikkeli (Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus)
everstiluutnantti Arto Ensio Ikonen (Maavoimien esikunta)

Insinöörieverstiksi:
insinöörieverstiluutnantti Jouni Pekka Muranen (Järjestelmäkeskus)

Kommodoriksi:
komentaja Aarne Veli-Pekka Heinonen (Järjestelmäkeskus)
komentaja Veli-Petteri Valkamo (Merivoimien esikunta)

Everstiluutnantiksi:
majuri Jussi Aarne Ilmari Annala (Pääesikunta)
majuri Antti Edvard Hauvala (Pääesikunta)
majuri Niko Pekka Juhana Hölttä (Pääesikunta)
majuri Jarmo Kalevi Kämäräinen (Pääesikunta)
majuri Mikko Antti Ilmari Mustonen (Pääesikunta)
majuri Mikko Petteri Saarelainen (Maanpuolustuskorkeakoulu)
majuri Arto Ilari Hildén (Maavoimien esikunta)
majuri Juha Alpo Koskinen (Maavoimien esikunta)
majuri Ari Markus Määttä (Maavoimien esikunta)
majuri Kai Markus Naumanen (Maavoimien esikunta)
majuri Jussi Petteri Niskakoski (Maavoimien esikunta)
majuri Tero Raimo Juhani Savonen (Maavoimien esikunta)
majuri Markku Juhani Suomela (Ilmavoimien esikunta)

Insinöörieverstiluutnantiksi:
insinöörimajuri Pekka Veli Tapani Ylitalo (Pääesikunta)
insinöörimajuri Heikki Aulis Koriseva (Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus)
insinöörimajuri Matti Petteri Kaski (Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta)
insinöörimajuri Jorma Ensio Ilanen (Järjestelmäkeskus)
insinöörimajuri Asko Juhani Luuri (Järjestelmäkeskus)
insinöörimajuri Jari Anssi Ilmari Oksanen (Järjestelmäkeskus)
insinöörimajuri Veikko Olavi Salmi (Järjestelmäkeskus)
insinöörimajuri Jouko Tapani Korkeakoski (Räjähdekeskus)
insinöörimajuri Juha Risto Koivula (Ilmavoimien esikunta)
insinöörimajuri Mikko Juhani Korteoja (Satakunnan lennosto)

Lääkintäeverstiluutnantiksi:
lääkintämajuri Lauri Antti Malinen (Sotilaslääketieteen keskus)

Musiikkieverstiluutnantiksi:
musiikkimajuri Jyrki Sakari Koskinen (Pääesikunta)

Komentajaksi:
komentajakapteeni Anssi Juhani Olavi Munkki (Pääesikunta)
komentajakapteeni Jarmo Ensio Partanen (Maanpuolustuskorkeakoulu)
komentajakapteeni Mika Sakari Raunu (Puolustusvoimien tutkimuslaitos)
komentajakapteeni Jussi Matti Akseli Hietaniemi (Merivoimien esikunta)
komentajakapteeni Mika Kalervo Salin (Merivoimien esikunta)
komentajakapteeni Janne Kalevi Ilvonen (Merivoimien esikunta)

Insinöörikomentajaksi:
insinöörikomentajakapteeni Olli Kalevi Syrjä (Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta)
insinöörikomentajakapteeni Ilkka Tapani Mäkinen (Järjestelmäkeskus)

Majuriksi:
kapteeni Anssi Antero Aaltonen (Pääesikunta)
kapteeni Sami Erik Elfving (1. logistiikkarykmentti)
kapteeni Jari Marko Juhani Kettunen (1. logistiikkarykmentti)
kapteeni Petri Vesa Juhani Tähkänen (Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta)
kapteeni Timo Tapio Rintanen (Karjalan prikaati)
kapteeni Antti Veli Tapio Kuparinen (Kainuun prikaati)
kapteeni Seppo Ari Juhani Sarlin (Kainuun prikaati)
kapteeni Raine Sakari Honkaselkä (Maasotakoulu)
kapteeni Risto Santeri Lindeman (Maasotakoulu)
kapteeni Hannu Tapani Rintaluoma (Maasotakoulu)
kapteeni Olli Petter Hinkkanen (Maavoimien esikunta)
kapteeni Janne-Matti Peltola (Maavoimien esikunta)
kapteeni Timo Tuomas Haapamäki (Porin prikaati)
kapteeni Jukka Antero Nummenranta (Porin prikaati)
kapteeni Teemu Einari Tapionpoika Mahlamäki (Ilmasotakoulu)
kapteeni Harri Mikael Niemi (Ilmasotakoulu)
kapteeni Matti Sauli Johannes Pulli (Ilmasotakoulu)
kapteeni Jukka Markus Keski-Jaskari (Ilmavoimien esikunta)
kapteeni Miika Juhani Keskinen (Ilmavoimien esikunta)
kapteeni Ilkka Tapio Kuusniemi (Ilmavoimien esikunta)
kapteeni Timo Antero Laine (Ilmavoimien esikunta)
kapteeni Petri Tapani Riikonen (Karjalan lennosto)
kapteeni Jyrki Tapio Erkkilä (Lapin lennosto)
kapteeni Jouni Ilmari Turula (Lapin lennosto)
kapteeni Marko Kristian Litukka (Satakunnan lennosto)
kapteeni Riku Mikael Mäkipelto (Satakunnan lennosto)

Insinöörimajuriksi:
insinöörikapteeni Jukka Pekka Karkimo (Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta)
insinöörikapteeni Paavo Tapani Hämäläinen (3. logistiikkarykmentti)
insinöörikapteeni Jarmo Kalevi Ahde (Porin prikaati)
insinöörikapteeni Ismo Tapani Manula (Utin jääkärirykmentti)
insinöörikapteeni Kari Mikael Rontti (Ilmavoimien esikunta)
insinöörikapteeni Pauli Antero Tossavainen (Karjalan lennosto)
insinöörikapteeni Pekka Juhani Varis (Karjalan lennosto)
insinöörikapteeni Juha Kristian Tuura (Lapin lennosto)
insinöörikapteeni Veli Juhani Väänänen (Lapin lennosto)

komentajakapteeniksi:
kapteeniluutnantti Lauri Juhani Luttinen (Järjestelmäkeskus) 
kapteeniluutnantti Petri Kalervo Sassi (Merisotakoulu) 
kapteeniluutnantti Mika Lari Sebastian Hartemo (Merivoimien esikunta) 
kapteeniluutnantti Timo Johannes Heikkinen (Rannikkolaivasto) 
kapteeniluutnantti Sampo Salomon Neste (Rannikkolaivasto) 

kapteeniksi:
yliluutnantti Olli-Pekka Mecklin (Pääesikunta)
yliluutnantti Pekka Tapani Korhonen (Jääkäriprikaati)
yliluutnantti Rikupekka Lemberg (Jääkäriprikaati)
yliluutnantti Janne Kalevi Miettinen (Jääkäriprikaati)
yliluutnantti Jussi Samuli Regina (Jääkäriprikaati)
yliluutnantti Juha Tapio Hirsimäki (Kaartin jääkärirykmentti)
yliluutnantti Arno Juhani Karinpoika Huhtilainen (Kaartin jääkärirykmentti)
yliluutnantti Ari Petteri Kotola (Kaartin jääkärirykmentti)
yliluutnantti Ilkka Kalevi Kuusisto (Kaartin jääkärirykmentti)
yliluutnantti Nina Annika Leskinen (Kaartin jääkärirykmentti)
yliluutnantti Pekka Johannes Pulkkinen (Kaartin jääkärirykmentti)
yliluutnantti Henry Juhani Fröberg (Kainuun prikaati)
yliluutnantti Seppo Johannes Juntunen (Kainuun prikaati)
yliluutnantti Matti Juhani Kauppila (Kainuun prikaati)
yliluutnantti Pertti Tapio Kemppainen (Kainuun prikaati)
yliluutnantti Jari Olari Mustonen (Kainuun prikaati)
yliluutnantti Harri Esko Olavi Partanen (Kainuun prikaati)
yliluutnantti Marko Johannes Tiikkainen (Kainuun prikaati)
yliluutnantti Markus Tapio Korpelainen (Karjalan prikaati)
yliluutnantti Tuomo Ari Armas Petrelius (Karjalan prikaati)
yliluutnantti Jussi Ariel Sippola (Karjalan prikaati)
yliluutnantti Toni Jouni Tummavuori (Karjalan prikaati)
yliluutnantti Kalle Heikki-Tapio Lämsä (Maasotakoulu)
yliluutnantti Jarno Tapani Matilainen (Maasotakoulu)
yliluutnantti Ville Juhani Nousiainen (Maasotakoulu)
yliluutnantti Pekko Taavetti Sipari (Maasotakoulu)
yliluutnantti Heikki Juhani Torniainen (Maasotakoulu)
yliluutnantti Jukka Pekka Vatanen (Maasotakoulu)
yliluutnantti Tuomas Juha Ensio Burke (Porin prikaati)
yliluutnantti Tomas Kristian Holmlund (Porin prikaati)
yliluutnantti Sami Mikael Koivisto (Porin prikaati)
yliluutnantti Juha Markus Mäkinen (Porin prikaati)
yliluutnantti Ville Henrik Olavi Nikkinen (Porin prikaati)
yliluutnantti Heidi Johanna Nuorala (Porin prikaati)
yliluutnantti Sampo Eemeli Vainio (Porin prikaati)
yliluutnantti Jarkko Juhani Hanén (Panssariprikaati)
yliluutnantti Anssi Akseli Kervinen (Panssariprikaati)
yliluutnantti Juha Petteri Mäenpää (Panssariprikaati)
yliluutnantti Raimo Olavi Ruokonen (Panssariprikaati)
yliluutnantti Jaakko Tuomas Saikanmäki (Panssariprikaati)
yliluutnantti Anssi Johannes Aikio (Utin jääkärirykmentti) 
yliluutnantti Riikka Marketta Kalliomaa (Utin jääkärirykmentti)
yliluutnantti Antti Johannes Utriainen (Uudenmaan prikaati) (Palvelusarvo kapteeniluutnantti)
yliluutnantti Henri Silvo Juhani Elomaa (Ilmasotakoulu)
yliluutnantti Joni Samuel Hanhela (Ilmasotakoulu)
yliluutnantti Olli Artturi Lyytikäinen (Ilmasotakoulu)
yliluutnantti Tommi Sakari Lyytikäinen (Ilmasotakoulu)
yliluutnantti Lauri Markus Pirttinen (Lapin lennosto)
yliluutnantti Antti Sakari Viitasaari (Satakunnan lennosto)
yliluutnantti Robert Mikael Nordman (Pääesikunta)
yliluutnantti Hannu Ilmari Samstén (Pääesikunta)
yliluutnantti Karri Voitto Sakari Takamäki (Pääesikunta)
yliluutnantti Reima Jaakko Kontkanen (1. logistiikkarykmentti)
yliluutnantti Mikko Antero Hölsö (2. logistiikkarykmentti)
yliluutnantti Petri Allan Erik Ylönen (Puolustusvoimien Tutkimuslaitos)
yliluutnantti Marko Tapio Ylönen (Puolustusvoimien palvelukeskus)
yliluutnantti Marko Tapio Aho (Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus)
yliluutnantti Matti Jaakoppi Hautala (Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus)
yliluutnantti Tommi Eerik Alatörmänen (Jääkäriprikaati)
yliluutnantti Ari Pekka Järveläinen (Jääkäriprikaati)
yliluutnantti Teppo Juhani Lankila (Jääkäriprikaati)
yliluutnantti Harri Kalevi Huuho (Maasotakoulu)
yliluutnantti Mika Touko Armas Lehtimäki (Porin prikaati)
yliluutnantti Jussi Antero Tunkkari (Porin prikaati)
yliluutnantti Mika Jaakko Knuuttila (Panssariprikaati)
yliluutnantti Teemu Petteri Heikkinen (Utin jääkärirykmentti)
yliluutnantti Aki Ilari Heinonen (Utin jääkärirykmentti)
yliluutnantti Perttu Juhani Helenius (Utin jääkärirykmentti)
yliluutnantti Veikko Anton Vierola (Utin jääkärirykmentti)
yliluutnantti Mika Matti Hirttiö (Ilmasotakoulu)
yliluutnantti Henrik Juhani Ilmari Hirvonen (Karjalan lennosto)
yliluutnantti Juha Pekka Lampinen (Karjalan lennosto)
yliluutnantti Markus Olli-Pekka Virtanen (Karjalan lennosto)
yliluutnantti Jaakko Matias Saarinen (Lapin lennosto)

Insinöörikapteeniksi:
insinööriyliluutnantti Mikko Antti Johannes Juuti (Pääesikunta)
insinööriyliluutnantti Krista Maarit Siik (Järjestelmäkeskus)
insinööriyliluutnantti Ville Petteri Väänänen (Järjestelmäkeskus)
insinööriyliluutnantti Juha Olavi Hämäläinen (1. logistiikkarykmentti)
insinööriyliluutnantti Sakari Henrik Aalto (2. logistiikkarykmentti)
insinööriyliluutnantti Jussi Pekka Juhani Räisänen (Maavoimien esikunta)
insinööriyliluutnantti Jouni Juhani Tuovinen (Karjalan prikaati)
insinööriyliluutnantti Joni Juhani Leinonen (Porin prikaati)
insinööriyliluutnantti Anttijussi Mäkelä (Porin prikaati)
insinööriyliluutnantti Esa Tarmo Jaakko Luoma (Utin jääkärirykmentti)
insinööriyliluutnantti Lassi Tuomas Kraft (Karjalan lennosto)

Lääkintäkapteeniksi:
lääkintäyliluutnantti Kim Lennart Johannes Kalima (Sotilaslääketieteen keskus)
lääkintäyliluutnantti Karoliina Minne Roselia Helle (Sotilaslääketieteen keskus)

Musiikkikapteeniksi:
musiikkiyliluutnantti Tero Kalevi Haikala (Panssariprikaati)

Kapteeniluutnantiksi:
yliluutnantti Petri Mikael Laine (Kaartin jääkärirykmentti) (Palvelusarvo kapteeni)
yliluutnantti Mikko Oskari Hirvi (Rannikkolaivasto)
yliluutnantti Pekka Hannes Mikael Kiviahde (Rannikkolaivasto)
yliluutnantti Nicklas Viking Åkerlund (Rannikkolaivasto)
yliluutnantti Mikko Juhani Lempiäinen (Rannikkoprikaati)
yliluutnantti Jari Matias Rouvinen (Rannikkoprikaati)
yliluutnantti Sam Kai Markus Skutnabb (Rannikkoprikaati)
yliluutnantti Marcus Edvard Duncker (Uudenmaan prikaati)
yliluutnantti Ilkka Heikki Tapani Siiri (2. logistiikkarykmentti)
yliluutnantti Mikko Juhani Terä (Sotilaslääketieteen keskus)
yliluutnantti Nikolas Jukka (Merivoimien esikunta)
yliluutnantti Mika Ilkka Kristian Hämäläinen (Rannikkoprikaati)
yliluutnantti Jussi Petteri Mankinen (Rannikkoprikaati)

Insinöörikapteeniluutnantiksi:
insinööriyliluutnantti Jani Tapani Vanharanta (Merivoimien esikunta)

Yliluutnantiksi:
luutnantti Ari Eevert Kokko (Pääesikunta)
luutnantti Pasi Antero Lehikoinen (Pääesikunta)
luutnantti Rauno Kalervo Valle (Pääesikunta)
luutnantti Esa Juhani Kärnä (Kainuun prikaati)
luutnantti Arto Kalervo Karvinen (Karjalan prikaati)
luutnantti Ari Tapani Korjala (Karjalan prikaati)
luutnantti Matti Antero Leppänen (Maasotakoulu)
luutnantti Antti Antero Kohtanen (Porin prikaati)
luutnantti Olli Sakari Ahola (Panssariprikaati)
luutnantti Vesa-Matti Jarho (Panssariprikaati)
luutnantti Jari Juhani Tammi (Panssariprikaati)
luutnantti Pertti Ilmari Hiukka (Lapin lennosto)
luutnantti Seppo Ilmari Åke (Merivoimien esikunta)
luutnantti Juha Johannes Andronoff (Rannikkoprikaati)
luutnantti Turan Aslan Hasan (Rannikkoprikaati)
luutnantti Mika Heikki Petteri Korpela-Carlenius (Rannikkoprikaati)
luutnantti Kai Sakari Reijonen (Rannikkolaivasto)
luutnantti Ari Juhani Sepponen (Rannikkolaivasto)

Insinööriyliluutnantiksi:
insinööriluutnantti Jouni Tapio Romppanen (Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus)
insinööriluutnantti Tero Veikko Långström (Järjestelmäkeskus)
insinööriluutnantti Kai Mikael Harju (3. logistiikkarykmentti)
insinööriluutnantti Juhani Martti Sakari Jaakkola (Panssariprikaati)
insinööriluutnantti Mika Ville Juhani Rantanen (Panssariprikaati)
insinööriluutnantti Juha Lauri Tapani Sulanko (Panssariprikaati)
insinööriluutnantti Mattipekka Juhani Vierula (Porin prikaati)
insinööriluutnantti Jukka-Pekka Karlsson (Utin jääkärirykmentti)
insinööriluutnantti Mikko Tapani Viitakoski (Utin jääkärirykmentti)
insinööriluutnantti Juha Olavi Saarisilta (Ilmavoimien esikunta)
insinööriluutnantti Jaakko Tapio Pitkänen (Karjalan lennosto)
insinööriluutnantti Teppo Eemil Honkonen (Ilmasotakoulu)
insinööriluutnantti Visa Johannes Forsby (Rannikkolaivasto)
insinööriluutnantti Mikko Sakari Hankavuori (Rannikkolaivasto)
insinööriluutnantti Antti Jalmari Vuorio (Rannikkolaivasto)
insinööriluutnantti Jussi Matias Vähäsöyrinki (Rannikkolaivasto)
insinööriluutnantti Ilkka Petteri Riuttanen (Rannikkolaivasto)
insinööriluutnantti Mikko Taneli Ryhänen (Rannikkolaivasto)

Reservissä ylennetyt erikoisupseerit:

Majuriksi:
kapteeniluutnantti Markku Sakari Viinikainen (Utin jääkärirykmentti)

Kapteeniksi:
yliluutnantti Jukka Päiviö Seppänen (Maasotakoulu)

Vänrikiksi:
alikersantti Markus Kalevi Korpela (Panssariprikaati)

Puolustushallinnossa palvelevat henkilöt ylennetty reservissä:

Majuriksi:
kapteeni Pekka Ilmari Tiippana (Puolustushallinnon rakennuslaitos)

Komentajakapteeniksi:
kapteeniluutnantti Teemu Juhani Penttilä (Puolustusministeriö)

Kapteeniksi:
yliluutnantti Jari Matti Juhani Karinkanta (Kaartin jääkärirykmentti)
yliluutnantti Pekka Juhani Turunen (Maavoimien esikunta)
yliluutnantti Petri Juhani Laukkarinen (Panssariprikaati)

Kapteeniluutnantiksi:
yliluutnantti Tuija Maria Sundberg (Pääesikunta)

Insinöörikapteeniksi:
insinööriyliluutnantti Pertti Antero Pyysing (Pääesikunta)

Yliluutnantiksi:
luutnantti Lari Heikinpoika Kannisto (Pääesikunta)
luutnantti Jouko Lehti (Pääesikunta)
luutnantti Iikka Jarkko Mikael Marttila (Pääesikunta)
luutnantti Ville Juhani Vilén (Puolustusministeriö)
luutnantti Kaj-Christer Lindholm (Puolustushallinnon rakennuslaitos)
luutnantti Pasi Matti Juhani Suuronen (1. logistiikkarykmentti)
luutnantti Jussi-Pekka Kiiski (Maasotakoulu)
luutnantti Ilkka Juhani Kokkonen (Maasotakoulu)
luutnantti Jyri Kalervo Penttinen (Maanpuolustuskorkeakoulu)
luutnantti Lauri Antero Koskela (Porin prikaati)
luutnantti Sanna Mirjami Laamanen (Porin prikaati)
luutnantti Sanna Hannele Lahtinen (Panssariprikaati)
luutnantti Pirkka Ilari Hanttu (Utin jääkärirykmentti)
luutnantti Jussi-Pekka Ikonen (Utin jääkärirykmentti)
luutnantti Jaakko Ensio Mölsä (Utin jääkärirykmentti)
luutnantti Jussi Martti Ilari Pihlajamaa (Utin jääkärirykmentti)

Luutnantiksi:
vänrikki Antti Tapio Häyhä (Pääesikunta)
vänrikki Mikko Olavi Erjava (Pääesikunta)
vänrikki Topi Einari Kinnunen (Pääesikunta)
vänrikki Mikko Johannes Kivinen (Pääesikunta)
vänrikki Teppo Timo Santeri Seppä (Pääesikunta)
aliluutnantti Terhi Päivikki Vira (Pääesikunta)
vänrikki Juha Tapio Valtamo (Maanpuolustuskorkeakoulu)
vänrikki Marko Juhani Salo (Sotilaslääketieteen keskus)
aliluutnantti Kari Rauno Kanerva (Sotilaslääketieteen keskus)
vänrikki Roni Peter Matias Törmänen (Jääkäriprikaati)
vänrikki Yrjö Jouko Lindroos (Kaartin jääkärirykmentti)
vänrikki Jaana Sisko Sundberg (Kaartin jääkärirykmentti)
vänrikki Teppo Tapani Rautiainen (Maasotakoulu)
vänrikki Reijo Survo (Maasotakoulu)
vänrikki Lauri Erik Reinikka (Maavoimien esikunta)
vänrikki Renno Jürgens (Utin jääkärirykmentti)
vänrikki Joona Pössi (Utin jääkärirykmentti)
aliluutnantti Sami Michael Ruotsi (Rannikkoprikaati)
aliluutnantti Sebastian Christopher Blomqvist (Uudenmaan prikaati)
aliluutnantti Nicolas Guy Thomas Kukko (Uudenmaan prikaati)
aliluutnantti Nicklas Erik Lerstrand (Uudenmaan prikaati)

Vänrikiksi:
alikersantti Mikko Herman Niinikoski (Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus)
alikersantti Jukka Petteri Salokoski (Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus)
alikersantti Simo Johannes Väisänen (Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskus)
alikersantti Juha-Pekka Nikkarila (Puolustusvoimien tutkimuslaitos)
alikersantti Jaakko-Tuomas Keränen (Sotilaslääketieteen keskus)

Osallistu keskusteluun

Palautelomake

ruusuja
risuja
kysymys
ehdotus

*

Kiitos palautteestasi!

Valitettavasti emme ehdi vastata jokaiseen viestiin henkilökohtaisesti.

Palautteen jättäminen ei onnistunut

Yritä hetken päästä uudelleen.