Hyrynsalmella suhteessa eniten kotihälytyksiä – katso oma kuntasi kartasta

Hyrynsalmella oli viime vuonna eniten kotihälytyksiä suhteessa kunnan väkilukuun. Kotihälytyksiä oli 38,6 tapausta tuhatta asukasta kohden. Kotihälytyksiä tapahtui vuoden aikana 96 kappaletta.

Katso kartasta, kuinka paljon kotihälytyksiä sinun kunnassasi tapahtui viime vuonna. Kunnan väri on sitä tummempi, mitä enemmän kotihälytyksiä tapahtui suhteessa asukaslukuun. Kuntaa painamalla näet tarkemmin, mitkä syyt kotihälytyksiä kunnassa aiheuttivat. Luvut haettiin poliisin tilastopalvelusta.

Hyrynsalmen kunnanjohtaja Ari Nurkkala uskoo, että tulosten taustalla on matkailu.

– Nimenomaan kesän ja talven sesongit tuovat näitä ongelmia kuntaan enemmän, kuin väestöpohja muuten aiheuttaisi. Ihmiset ovat lomalla ja elävät vapautuneemmin, hän kuvailee.

Kotihälytyksistä lähes puolet koskikin häiritsevää henkilöä.

Muita kuntia, joissa hälytyksiä tapahtui yli 30 tuhatta asukasta kohden olivat Alavieska, Ranua, Tuusniemi ja Kemi. Suurista kaupungeista eniten hälytyksiä suhteessa asukaslukuun oli Rovaniemellä, jossa hälytyksiä oli 26,2 kappaletta tuhatta asukasta kohden.

Vähiten kotihälytykset työllistivät poliisia Luodossa, Pedersöressä sekä Närpiössä.

Paikalliset häiriköt vievät resursseja

Maakunnista eniten kotihälytyksiä väestöön suhteutettuna oli Lapissa ja Kainuussa, kummassakin yli 16 kappaletta tuhatta asukasta kohden. Vähiten niitä oli Uudellamaalla, jossa hälytyksiä oli tuhatta asukasta kohden 2,6 kappaletta.

Komisario Juha Ahonen Lapin poliisista kertoo, ettei poliisissa olla huomattu alueellista eroa.

– Täytyy sanoa, että tuli yllätyksenä. On hankala keksiä mitään yksittäistä syytä, hän toteaa.

Hänen mukaansa on lukuun vaikuttaa erityisesti pienemmillä paikkakunnilla se, että kotihälytyksiä aiheuttavat pienet porukat.

– Joillain paikkakunnilla puoletkin kotihälytyksistä voi olla kahteen tai kolmeen osoitteeseen. Ilmoituksia aiheuttavat tietyt alkoholisoituneet ja syrjäytyneet henkilöt, jotka aiheuttavat naapureille häiriötä tai tappelevat keskenään, hän kertoo.

Hänen mukaansa tällaiset tapaukset työllistävät poliisia paljon.

– Voi olla, että seudun ainoa poliisipartio joutuu ajamaan yli sata kilometriä poistamaan päihtynyttä henkilöä asunnosta. Jos sama toistuu viikosta tai päivästäkin toiseen, kuormittaa se resursseja aika lailla, hän kommentoi.

Hän huomio myös, että kaupunkialueella metelistä johtuvat ilmoitukset ovat yleisempiä kuin maakunnissa. Syyksi hän epäilee suurempaa nuorten määrää, joilla esimerkiksi musiikin soitto voi jatkua sovittua pidempään.


KuntaTehtäviäTehtäviä/1000 asukasta
Hyrynsalmi9638,56971
Alavieska9434,95723
Ranua14234,69338
Tuusniemi9534,52035
Kemi68331,13177
Hartola8627,98568
Pyhäjärvi15327,50809
Kuusamo42626,93134
Varkaus57726,39162
Kittilä17026,27918
Rovaniemi161626,2474
Kajaani99026,18978
Juankoski12726,0086
Outokumpu18025,08711
Inari17024,934


Osallistu keskusteluun

Palautelomake

ruusuja
risuja
kysymys
ehdotus

*

Kiitos palautteestasi!

Valitettavasti emme ehdi vastata jokaiseen viestiin henkilökohtaisesti.

Palautteen jättäminen ei onnistunut

Yritä hetken päästä uudelleen.