Vantaa loistaa, Helsinki häpeää - katso, kuinka alueesi pärjää terveysvertailussa

Onneksi olkoon Vantaa, teillä on pienimmät terveyserot kaupunginosien välillä, kun mittarina käytetään PYLL-indeksiä. Helsinki häpeää toisessa päässä. Nyt terveyseroja on selvitetty kaupunginosittain.

Helsingissä vuosina 2006-2010 on menetetty karkeasti 110 000 elinvuotta ennenaikaisesti eli alle 70-vuotiaana. Östersundomissa asuu tervein joukko, jos sitä mitataan ennenaikaisen kuolleisuuden mittarilla eli PYLL-indeksillä. Keskisessä suurpiirissä menetykset ovat suurimmat.

Espoossa parhaiten menee Suur-Tapiolassa, synkintä on Pohjois-Espoossa. Tampereella ennalta menetetään eniten Keskisessä suurpiirissä, vähiten Pohjois-Tampereella, Turussa Hirvensalo-Kakskerta voi hyvin, Varissuo-Lauste heikoimmin. Vantaalla parhaimmat luvut ovat Aviapoliksessa, eniten elinvuosia Vantaalla menetetään ennalta Hakunilassa. 

Terveyserot ovat pienimmät Vantaalla - puolitoistakertaiset ja suurimmat Helsingin sisällä - yli kuusinkertaiset. 

Tutkijaryhmä selvitti systemaattisesti suurimpien kaupunkien kaupunginosien osalta ennenaikaisia kuolemia kuolinsyyrekisterin avulla keinonaan PYLL-indeksi. PYLL mittaa ehkäistävissä olevien ennenaikaisten elinvuosien määrää. Indeksiluku kertoo, montako vuotta 100 000 asukasta kohden yhden vuoden aikana kullakin alueella tai kussakin väestöryhmässä on menetetty.  

Katso, kuinka kaupunginosasi pärjäsi tutkimuksessa. Kolme ensimmäistä saraketta (miehet, naiset ja yhteensä) kertovat indeksin, jonka kautta voi laskea vuodet-sarakkeen. Vuodet-sarakkeessa on karkeasti konkretisoitu eri alueiden ennalta menetettyjen todellisten vuosien määrä pyöristettynä lähimpään kymmenlukuun. Väestömäärät ovat vuodelta 2008, paitsi Oulun osalta vuodelta 2010. 

Espoo 2006 - 2010


MiehetNaisetYhteensäVuodet
Espoo38051990288634 350
Pohjois-Espoo5832268443162190
Suur-Espoonlahti
2865172622765570
Suur-Kauklahti4535361540541320
Suur-Leppävaara3879193528898450
Suur-Matinkylä3644143325024190
Suur-Tapiola2829180622734810
Vanha Espoo4246212131575470

Helsinki 2006 - 2010


MiehetNaisetYhteensäVuodet
Helsinki532124903833110110
Eteläinen suurpiiri35231811260712 780
Itäinen suurpiiri59152587415221 420
Kaakkoinen suurpiiri4241225331197380
Keskinen suurpiiri66152979474218 180
Koillinen suurpiiri51972550379517 340
Läntinen suurpiiri48262535356617 950
Pohjoinen suurpiiri4042214130536270
Östersundomin suurpiiri127115073280




Oulu 2006 - 2010


MiehetNaisetYhteensäVuodet
Oulu51492363375126 570
Alue 17247271848464720
Alue 24136159528112360
Alue 34209263233683270
Alue 45196205335943230
Alue 56229390951084360
Alue 64797161232584500
Alue 74812205134683040





Tampere 2006 - 2010


MiehetNaisetYhteensäVuodet
Tampere53542611395941 480
Eteläinen suuralue5888244241303960
Kaakkoinen suuralue5154250238037830
Keskinen suuralue58092600417313 370
Koillinen suuralue4574256935456100
Lounainen suuralue4696284337136065
Luoteinen suuralue4029290034321870
Pohjoinen suuralue222210531672370




Turku 2006 - 2010


MiehetNaisetYhteensäVuodet
Turku57762490407735 790
Hirvensalo-Kakskerta2308231023381040
Keskusta4752215933428190
Länsikeskus6612114738223780
Maaria-Paattinen3591138725111124
Nummi-Halinen5649278442294200
Pansio-Jyrkkälä6232419451842407
Runosmäki-Raunistula6121338746783354
Skanssi-Uittamo4869187032903870
Varissuo-Lauste76512874

5253

4760




Vantaa 2006 - 2010


MiehetNaisetYhteensäVuodet
Vantaa43422195325031 750
Aviapolis2887137921061580
Hakunila4376258834484950
Kivistö4080184230301150
Koivukylä4388229933174080
Korso3996243732114590
Myyrmäki4337212031908070
Tikkurila3536144224554530






Osallistu keskusteluun

Palautelomake

ruusuja
risuja
kysymys
ehdotus

*

Kiitos palautteestasi!

Valitettavasti emme ehdi vastata jokaiseen viestiin henkilökohtaisesti.

Palautteen jättäminen ei onnistunut

Yritä hetken päästä uudelleen.