Maatalouden tukikuningas löytyy Pohjois-Savosta – tuet jakaantuvat epätasaisesti eri alueille

Suuret maataloustuet jakaantuivat epätasaisesti maakuntien välillä.

Esimerkiksi Etelä-Savossa kymmenen suurinta tuensaajaa sai noin 4,5 miljoonaa, kun taas Pohjois-Savossa kymmenen eniten tukea saanutta sai reilusti yli kaksi kertaa suuremman summan, 10,4 miljoonaa.

Pohjois-Savosta löytyy myös suurin tuensaaja, Savonia-ammattikorkeakoulun kuntayhtymä. Se sai yksinään noin 2,1 miljoonan euron tuet.

Etelä-Pohjanmaalla kymmenen eniten tukea saanutta sai noin 10 miljoonaa euroa, kun taas Keski-Pohjanmaalla suurimmat tuensaajat saivat ainoastaan 3,4 miljoonaa.

Yksittäisistä tukityypeistä vuonna 2014 maataloustukia myönnettiin eniten tilatukina ja luonnonhaittakorvauksina.

Tilatukia myönnettiin reilut 460 miljoonaa euroa ja luonnonhaittakorvauksia noin 420 miljoonaa euroa. Luonnonhaittakorvauksilla tasataan tuotanto-olosuhteiden eroja eri alueiden välillä. Kokonaisuudessaan tukisumma oli noin 2,1 miljardia. 

Pohjois-Savossa, Pohjois-Pohjanmaalla ja Etelä-Pohjanmaalla miljoonatukia myönnettiin kolmelle, Varsinais-Suomessa kahdelle.

Etelä-Karjalassa yli miljoonatuet sai yksi tuensaaja, samoin Etelä-Savossa, Uudellamaalla, Kanta-Häme, Pohjanmaa, Pohjois-Karjalassa ja Päijät-Hämessä.


Suurimmat maataloustukien saajat maakunnittain 2014

SijaTuensaajan nimi Kunta Tuet euroina
 Ahvenanmaa  
1ÅLANDS LANDSKAPSREGERINGMAARIANHAMINA370318,31
2ÅLANDS TRÄDGÅRDSHALL ANDELSLAGJOMALA334172,41
3Östergårds Mjölk AbSUND333154,85
4Gustafsson Dick Albert JoachimJOMALA259416,95
5Gustavsson Henrik KajFINSTRÖM188842,53
6Dahlman Axel Wilhelm ZachariasFINSTRÖM164675,32
7Paulson Evert GöranLUMPARLAND159594,06
8Lundberg Kristoffer SvenFINSTRÖM153875,83
9Pettersson Ulf KristianKUMLINGE145607,79
10Häggblom Mats Ove ValterSALTVIK145493,84
 Etelä-Karjala  
1PROAGRIA ETELÄ-SUOMI RYLAPPEENRANTA2088183,10
2Maatalousyhtymä Kantonen Ari ja Sari sekä Kallio JarmoTAIPALSAARI449520,20
3Oy Ansari-YhtymäLUUMÄKI447872,00
4LAPPEENRANNAN KAUPUNKILAPPEENRANTA419883,64
5Pettäinmäki OyPARIKKALA391509,21
6KAAKKOIS-SUOMEN SOS.ALAN OS.KESKUSLAPPEENRANTA350674,98
7LAPPEENRANNAN TEKNILLINEN YLIOPISTOLAPPEENRANTA292323,74
8Maitotiimi Avoin YhtiöSAVITAIPALE288944,73
9LÄNSI-SAIMAAN KEHITTÄMISYHDISTYS RYSAVITAIPALE256062,68
10Lapatto Vesa-MattiSAVITAIPALE248635,64
 Etelä-Pohjanmaa  
1PROAGRIA ETELÄ-POHJANMAASEINÄJOKI1807333,08
2SUOMEN METSÄKESKUSSEINÄJOKI1659360,39
3SEINÄJOEN AMMATTIKORKEAKOULU OYSEINÄJOKI1078791,88
4Tikan Maatila OyKURIKKA940133,02
5HH Jalasto OyKAUHAVA933700,71
6Kujala Janne KustaaSEINÄJOKI789160,94
7Finnmilk OySEINÄJOKI766597,21
8SEINÄJOEN SEUDUN KEHITTÄMISYHDISTYSILMAJOKI745741,57
9AISAPARI RYKAUHAVA653230,93
10Picnus OyJALASJÄRVI594167,81
 Etelä-Savo  
1ProAgria Etelä-Savo ryMIKKELI1046898,95
2Juvan Muumaa Avoin YhtiöJUVA508141,59
3Harjun Luomu OyMIKKELI462549,32
4Nousiainen Jukka OlaviSAVONLINNA432787,51
5Anttonen Jaakko EliasJOROINEN422213,16
6Lukkarinen Antti Ville OlaviRANTASALMI360750,31
7HELSINGIN YLIOPISTO RURALIA-INSTITUMIKKELI356264,51
8VEEJ'JAKAJA RYMIKKELI324680,76
9Nykänen Arto Esko TapioRANTASALMI302006,80
10SUOMEN METSÄKESKUS E-SAVON ALUEYKS.MIKKELI288903,32
 Helsinki-Uusimaa  
1VALIO OY HELSINKIHELSINKI1656225,20
2MAASEUDUN SIVISTYSLIITTO RYHELSINKI926255,93
3TYÖTEHOSEURA RYHELSINKI832558,91
4HELSINGIN YLIOPISTO RURALIA INST.HELSINKI784912,82
5Ahlqvist Niko OlaviVIHTI760781,41
6Gårdskulla Gård Samm.SlSIUNTIO705907,32
7LIHATIEDOTUSYHDISTYS RYHELSINKI624888,41
8Famifarm OyHELSINKI564608,42
9Laine Jouni Juuso EemilMÄNTSÄLÄ518434,82
10Pelson vankilaHELSINKI498429,79
 Kainuu  
1MAA-JA ELINTARVIKETALOUDEN TUTKIMUSSOTKAMO779688,98
2LUOTEIS-KUHMON KYLÄVERKKO-OSUUSKUNTKUHMO708549,20
3MAA- JA ELINTARVIKETALOUDEN TUTKIMUSOTKAMO603359,93
4Maatalousyhtymä Tolonen Jukka Kaija ja VillePUOLANKA515022,53
5Pussinen Ahti Eero JuhaniKAJAANI484908,45
6Lukkari Eero Kusti JuhaniSOTKAMO421734,56
7POLARICA OYSOTKAMO332403,96
8KAINUUN ETU OYKAJAANI315549,28
9Milkkis OyPUOLANKA314680,08
10I & M Huusko OySOTKAMO314319,06
 Kanta-Häme  
1MTT MAA- JA ELINTARVIKETALOUDEN TUTJOKIOINEN1229222,73
2MTT Jokioisten kartanotJOKIOINEN939877,40
3Hämeen Ammatillisen Korkeakoulutuksen kuntayhtymäHÄMEENLINNA711945,40
4MTT, KASVINTUOTANNON TUTKIMUSJOKIOINEN617813,84
5TUULOKSEN TIETOVERKKO -OSUUSKUNTAHÄMEENLINNA564758,16
6Marttila Ville Väinö EerikkiHÄMEENLINNA542239,50
7Kankaanpää Seppo IlmariYPÄJÄ508190,51
8Tuomola Reijo EemeliTAMMELA426283,21
9Laaksonen Matti VilhelmYPÄJÄ379653,92
10Heikkinen Mikko Tuomas JuhaniHAUSJÄRVI378178,46
 Keski-Pohjanmaa  
1Keski-Pohjanmaan ammattiopisto, Kannuksen toimipaikkaKOKKOLA418838,39
2Uusitalo Marko Hannu MatiasKANNUS364125,72
3Avoin yhtiö MaitokannusKANNUS346582,32
4MAATALOUSYHTYMÄ YLI-TOKOLA TIMO VESA JA PEKKAKANNUS346417,90
5Eteläkangas Avoin YhtiöVETELI333296,82
6Saarela Hannu, Maija ja Ville maatalousyhtymäVETELI331193,24
7Koskinen Jukka EljasKAUSTINEN325254,73
8Maatalousyhtymä Kellokoski Kalle ja MattiVETELI313526,14
9Paavola Petri JohannesKAUSTINEN303676,92
10JYVÄSKYLÄN YLIOP,KLAN YOK CHYDENIUSKOKKOLA301086,41
 Keski-Suomi  
1JYVÄSKYLÄN AMMATTIKORKEAKOULU (OPPILAITOS)JYVÄSKYLÄ943454,16
2JYVÄSKYLÄN AMMATTIKORKEAKOULU OYJYVÄSKYLÄ858590,58
3KEHITTÄMISYHTIÖ WITAS OYVIITASAARI443004,62
4Suo OyJYVÄSKYLÄ439165,35
5SUOMEN METSÄKESKUS KESKI-SUOMIJYVÄSKYLÄ403063,51
6Hänninen Kari Esko IlmariHANKASALMI375800,60
7Maatalousyhtymä Kokkila Otto ja TopiPETÄJÄVESI362723,75
8Unnaslahti Matti AarettiKUHMOINEN357664,50
9Audejew Mika JohannesKYYJÄRVI355906,80
10Hollanti Jyrki Vilho JohannesPIHTIPUDAS298500,08
 Kymenlaakso  
1KASLINK FOODS OY LTDKOUVOLA536020,98
2Järvenkylä Reiska AntonVIROLAHTI455700,20
3OSUUSKUNTA KYMIJOEN KYLÄKUITUKOUVOLA430599,56
4Nakko Timo JuhaniKOUVOLA420154,91
5Maatalousyhtymä Tirronen Hannele Tirronen Jukka ja TirronenTeemuPYHTÄÄ344791,18
6Maatalousyhtymä Harju Esa sekä Sydänmaanlakka Jyrki, Heljä ja KariKOUVOLA334607,98
7Nikunen Juha TapioMIEHIKKÄLÄ314915,11
8Ahola Juha, Erkki ja RitvaKOUVOLA272309,41
9Viljakallio OyKOUVOLA261834,87
10Maatalousyhtymä Hasu Tommi-Tapani ja Hasu TuomoKOUVOLA255531,58
 Lappi  
1LAPIN ELY-KESKUSROVANIEMI642964,69
2Ponkala Osmo Eino MattiTORNIO459536,50
3ROVANIEMEN KOULUTUSKUNTAYHTYMÄROVANIEMI422847,30
4POHJOISIMMAN LAPIN LEADER RY.SODANKYLÄN KUNTA419120,64
5Timosen tila, maatilayhtymäTORNIO415176,34
6Mykkälä Aki Erik MikaelTORNIO378602,88
7Kuha Mauri OlaviRANUA375168,42
8Frantti Janne JohannesTORNIO364481,61
9JSK-Farmi OyROVANIEMI361316,80
10Ylimartimo Eero AkseliTERVOLA355855,05
 Pirkanmaa  
1Maatalousyhtymä EtelärinneURJALA630858,83
2AgriToukola OyKANGASALA598433,01
3Salinin Tila OyVIRRAT575653,66
4Ahlmanin koulun SäätiöTAMPERE477063,40
5Maatalousyhtymä Furuhjelm Christine ja MathiasURJALA454798,56
6Tallila Esa TapioVIRRAT447716,53
7von Konow Björn-Johan BerndtVALKEAKOSKI426669,02
8Järvenpää Eero JuhaniHÄMEENKYRÖ417023,46
9Lahtelan Puutarha & CoKANGASALA415069,32
10Mikkola Seppo JuhaniURJALA412455,39
 Pohjanmaa  
1Jan-Erik Sigg AbNÄRPIÖ1406887,40
2ANDELSLAGET NÄRPES GRÖNSAKERNÄRPIÖ868719,40
3Sven Sigg AbNÄRPIÖ862365,71
4Börje Ivars AbNÄRPIÖ670059,26
5Huldéns Nöt AbKRUUNUPYY592558,33
6Oy Johan Prinsén AbNÄRPIÖ548335,72
7LEVON-INSTITUUTTI, VAASAN YLIOPISTOVAASA522255,34
8Lindberg Jan MikaelMAALAHTI521510,18
9Åsbro Mjölk, öppet bolagKRUUNUPYY484274,32
10Maatalousyhtymä Granbacka Kennet, Heljä ja KajKRUUNUPYY382808,12
 Pohjois-Karjala  
1PROAGRIA POHJOIS-KARJALA RYJOENSUU1184516,02
2Finexcel OyLIPERI699973,60
3Eronen Vesa PetriLIPERI591767,02
4Lintunen Jukka Eino AnteroTOHMAJÄRVI551454,59
5Raumas OyTOHMAJÄRVI499319,44
6Saukkonen Esa TapioLIPERI490290,60
7Hämäläinen Arto JuhaniVALTIMO478238,48
8Makkonen Henri EemeliRÄÄKKYLÄ395176,79
9SARKKILA-VUONISKYLIEN VESIOSUUSKUNTLIEKSA384076,45
10Tahvanainen Timo EerikkiJOENSUU382411,77
 Pohjois-Pohjanmaa  
1PROAGRIA OULU RYOULU1852752,83
2OSUUSKUNTA POHJOLAN MAITOHAAPAVESI1081122,26
3MTT RUUKKIOULU1080266,07
4KESKIPISTE-LEADER RYKÄRSÄMÄKI715287,94
5KOILLIS-SUOMEN KEHITTÄMISYHTIÖ NATUKUUSAMO700171,05
6OSUUSKUNTA UTAKUITUUTAJÄRVI682257,09
7SIIKAVERKKO OSUUSKUNTASIIKALATVA670388,57
8Mäkinen Antti SakariSIIKAJOKI622082,11
9TH Mehtälä OyHAAPAVESI565928,49
10HUMANPOLIS OYUTAJÄRVI537602,72
 Pohjois-Savo  
1SAVONIA-AMMATTIKORKEAKOULUN KYKUOPIO2127995,21
2PROAGRIA POHJOIS-SAVOKUOPIO1723140,42
3SAVON KUITUVERKKO OYLAPINLAHTI1456943,39
4Iskola OySONKAJÄRVI991978,81
5SISÄ-SAVON SEUTUYHTYMÄSUONENJOKI887155,03
6PEKKA VEHVILÄINENSIILINJÄRVI682310,83
7OSUUSKUNTA ITÄMAITOLAPINLAHTI669385,58
8Mikko Elovaara OyKIURUVESI635895,47
9ITÄ-SUOMEN YLIOPISTOKUOPIO606347,13
10MAATALOUSYHTYMÄ HYVÄRINEN NIKO JA PASIKIURUVESI592101,17
 Päijät-Häme  
1SUOMEN METSÄKESKUSLAHTI1459611,16
2Vuorinen Matti KaleviHOLLOLA805858,73
3P-H KOULUTUSKONS.LAHDEN AMK MATKAILLAHTI540190,99
4SUOMEN METSÄKESKUS, P-SAVON ALUEYKSLAHTI509167,40
5Vilden Minna KristiinaORIMATTILA493433,27
6Jaakkola Kalle Matti JuhanaPADASJOKI394189,85
7SUOMEN METSÄKESKUS, HÄME-UUSIMAALAHTI353412,91
8Simola Pertti TuomasORIMATTILA349782,52
9VERKKO-OSUUSKUNTA KUITUKANAVAASIKKALA327062,54
10Saarinen Antti OlaviSYSMÄ313997,61
 Satakunta  
1PYHÄJÄRVI-INSTITUUTTIEURA737396,37
2Maatalousyhtymä Tenhon tilaULVILA712732,62
3Mustakosken Puutarha OyKARVIA612996,91
4SATAFOOD KEHITTÄMISYHDISTYS RYHUITTINEN535526,41
5Uusitalo Mikko Juha IivariKANKAANPÄÄ530116,73
6Hakanen Jarkko TaneliHONKAJOKI524452,67
7Toivo Tyykilä OyEURAJOKI386497,84
8Matintalo Jyri AnteroHUITTINEN385013,11
9Hautakorpi Esko JohannesKARVIA382742,18
10Lahtinen Pekka JohannesKOKEMÄKI362610,83
 Varsinais-Suomi  
1TURUN YLIOPISTO/BRAHEA-KESKUSTURKU1081112,19
2PARGAS STADPARAINEN1009921,90
3VARSINAIS-SUOMEN ELY-KESKUSTURKU975626,17
4Laaksonen Timo TapaniLIETO654712,35
5VIHANNES-LAITILA OYUUSIKAUPUNKI595294,03
6HARJUTARHAT OYKOSKI TL542753,72
7MTK-VARSINAIS-SUOMI RYTURKU526950,86
8Ylitalo Oy, kauppapuutarhaORIPÄÄ518991,80
9KAKSKIUKAINEN OYLOIMAA516234,51
10Jensen Åke HenrikSALO483812,72


Juttua korjattu 12.3.2015 klo 12.21: Listaan korjattu tietoja muutamien maakuntien kohdalla.

Osallistu keskusteluun

Palautelomake

ruusuja
risuja
kysymys
ehdotus

*

Kiitos palautteestasi!

Valitettavasti emme ehdi vastata jokaiseen viestiin henkilökohtaisesti.

Palautteen jättäminen ei onnistunut

Yritä hetken päästä uudelleen.