Mainos
Mainos

Näin näet Kaivopuiston lentonäytöksen paikan päällä – kartta ja aikataulu

Ilmailumuseo järjestää perjantaina Helsingin Kaivopuistossa lentonäytöksen, johon se odottaa jopa sataatuhatta katsojaa.

Kaivopuiston lentonäytös ruuhkauttaa eteläistä Helsinkiä tänä perjantaina. Ilmailumuseon tavoitteena on järjestää Suomen kaikkien aikojen suurin kesätapahtuma. Yleisötavoite on 100 000. Paikalle suositellaan saapumaan julkisilla kulkuvälineillä, pyörällä tai kävellen.

Merisatamanranta, Ehrenströmintie ja Itäinen Puistotie ovat koko perjantain ajan suljettuja ajoneuvoliikenteeltä.

Tapahtumassa nähdään laajasti ilma-aluksia suomalaisen ilmailun eri aikakausilta. Ohjelmaa järjestetään aamukymmenestä lähtien, mutta varsinainen lentonäytös alkaa neljältä iltapäivällä.

Parhaita paikkoja Kaivopuistossa

Laajimmin lentonäytöksen näkee Kaivopuiston eteläkärjestä ja Tähtitorninmäeltä. Kokonaisuudessaan katselualue ulottuu Eiranrannasta Kaivopuiston itäpuolelle. Ilmailumuseon tapahtumakeskus sijaitsee Ison Puistotien varrella, Kaivohuoneelta etelään.

Näytös aiheuttaa voimakasta lentomelua erityisesti välillä 18:30-21. Alueella on jaossa rajallinen määrä korvatulppia, mutta omia kuulosuojaimia tai korvatulppia suositellaan.

Rajoituksia merellä ja ilmassa

Tapahtuma aiheuttaa rajoituksia Helsingin edustan vesiliikenteeseen, mutta myös veneestä on mahdollista seurata näytöstä. Rajoitukset sekä veneille osoitetut katselualueet voi tarkistaa Ilmailumuseon sivuilta.

Kauko-ohjattavien drone-lennokkien lennättäminen on kielletty torstaina ja perjantaina ilman erillistä lupaa. Rajoitusalue kattaa koko eteläisen Helsingin ja merialueen Suomenlinnaan asti.

Lentonäytöksen aikataulu

16.00 Varjoliitoesitys
16.20 Vesilentokoneiden paraati ja laskeutuminen
16.50 Vartiolentolaivueen Super Puma ja Dornier228
17.10 NH90
17.20 VL Viima
17.30 Jakolev JAK-11
17.40 Arctic Eagles
18.00 Douglas DC-3
18.10 ATR Norra
18.20 Finnair Airbus A350
18.40 Super Hornet -muodostelma
18.55 Red Arrows
19.25 Eurofighter Typhoon
19.40 Fouga Team
20.00 Saab 35 Draken
20.10 Saab Gripen –muodostelma ja sooloesitys
20.30 Ilmavoimien F-18 Hornet sooloesitys
20.40 Midnight Hawks

Muutokset ohjelmaan ovat mahdollisia.

Lähde: Suomen Ilmailumuseo

Kommentoi

Mainos

Palautelomake

ruusuja
risuja
kysymys
ehdotus

*

Kiitos palautteestasi!

Valitettavasti emme ehdi vastata jokaiseen viestiin henkilökohtaisesti.

Palautteen jättäminen ei onnistunut

Yritä hetken päästä uudelleen.

MTV käyttää palveluissaan evästeitä tarjotakseen paremman käyttökokemuksen. Pyydämme sinua perehtymään uudistuneeseen tietosuoja- ja evästekäytäntöömme, joka on saatavissa osoitteessa www.mtv.fi/yritys/tietosuoja.

Hyvä asiakkaamme, tarjotaksemme teille entistä parempaa palvelua olemme päivittäneet MTV:n palveluiden käyttöehtoja. Voitte perehtyä ehtoihin, jotka ovat saatavissa osoitteessa www.mtv.fi/yritys/kayttoehdot