Vihreiden listoille kaksi ilmastovaikuttajaa
Vihreiden ehdokaslistat täydentyvät kahdella ympäristöasiantuntijalla.
Tiedetoimittaja ja arkkitehti Pasi Toiviainen lähtee ehdokkaaksi huhtikuun eduskuntavaaleihin Uudenmaan vaalipiiristä.Luonto-Liiton pääsihteeri, hallintotieteiden maisteri Leo Stranius on ehdolla Helsingin vaalipiirissä.
Vuonna 1967 syntynyt Toiviainen työskentelee Yleisradion tiedetoimituksessa. Hän on muun muassa kirjoittanut Ilmastonmuutos. Nyt -kirjan ja ohjannut dokumenttielokuvan Venus-teoria. Toiviainen oli vihreiden ehdokkaana vuoden 2009 europarlamenttivaaleissa.
Luonto-Liiton pääsihteerinä toimiva Stranius ei ole ollut aiemmin ehdokkaana. Vuonna 1974 syntynyt Stranius on pitkäaikainen ympäristötoimija ja erikoistunut muun muassa ilmasto- ja energiakysymyksiin. Hän on ollut aiemmin muun muassa Maan ystävien puheenjohtajana.
(MTV3 - STT)
Kommentoi