Mainos

Epilepsialääkkeen epäillään aiheuttaneen epämuodostumia tuhansille vastasyntyneille Ranskassa

Epilepsialääkkeen epäillään aiheuttaneen epämuodostumia tuhansille vauvoille Ranskassa, kertovat Ranskan terveysviranomaiset.

Heidän tutkimuksensa mukaan epilepsialääke valproaatti on voinut aiheuttaa epämuodostumia jopa yli 4 000 lapselle.

Tutkimuksen mukaan kyseistä lääkettä raskauden aikana ottaneet synnyttivät neljä kertaa todennäköisemmin lapsen, jolla on epämuodostumia.

Lääke otettiin käyttöön Ranskassa 1960-luvun loppupuolella.

Mainos

Palautelomake

ruusuja
risuja
kysymys
ehdotus

*

Kiitos palautteestasi!

Valitettavasti emme ehdi vastata jokaiseen viestiin henkilökohtaisesti.

Palautteen jättäminen ei onnistunut

Yritä hetken päästä uudelleen.

MTV käyttää palveluissaan evästeitä tarjotakseen paremman käyttökokemuksen. Pyydämme sinua perehtymään uudistuneeseen tietosuoja- ja evästekäytäntöömme, joka on saatavissa osoitteessa www.mtv.fi/yritys/tietosuoja.

Hyvä asiakkaamme, tarjotaksemme teille entistä parempaa palvelua olemme päivittäneet MTV:n palveluiden käyttöehtoja. Voitte perehtyä ehtoihin, jotka ovat saatavissa osoitteessa www.mtv.fi/yritys/kayttoehdot